NEDEN ERKEN YAŞTA İNGİLİZCE ?

NEDEN ERKEN YAŞTA İNGİLİZCE ?

Erken Yaşta Yabancı Dil Öğrenmek Neden Önemli

1960’lı yıllardan önce yapılan çalışmalar erken yaşta çift dil öğrenmenin entellektüel gelişimi  ve zekayı olumsuz yönde etkilediğini göstermekteydi. Bu yıllardan sonra yapılan araştırma ve çalışmaların ışığında günümüzde bu eski anlayışın tam tersi kabul görmektedir.

İki DİLLİ bir çocuk 3 yaşını tamamladığında, beyinde oluşan 100 milyara yakın nöronla (sinir hücresi) daha çok bağlantı kurma şansına sahip olur. Nöronları, yollardaki elektrik direklerine benzetebilirsiniz. Eğer arada bağlantıları kuran teller olmadıkça direklerin hiç bir işlevi kalmayacaktır ve zamanla yok olacaklardır. Nöronlar da böyledir. Nöronlar arası bağlantı kurulmadıkça nöronlar yavaş yavaş yok olmaya başlarlar. Çocuk 3 yaşına kadar ne kadar çok nitelikli ve anlamlı dile maruz kalırsa, beyinde o kadar çok nöral yol oluşur. Bu da çocuğun akademik ve hayat başarısını erken dönemde pozitif yönde etkiler.

Dünya’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar ikinci bir dil öğrenmenin kritik düşünme yeteneğini, yaratıcılığı, beynin esnekliğini geliştirdiğini göstermekte ve de bu kişilerin kendi dillerindeki okuma-anlama becerilerine de katkıda bulunduğu bilinmektedir. Beyin de diğer kaslar gibi egzersiz yaparak güçlenir. Dil öğrenmek, yeni sözcükler ve kurallar  öğrenmeyi gerektirdiği için zihinsel kaslarımız düzenli olarak çalışır. Çocuğun erken yaşta dile başlaması ve dille oynaması (tekrarlar, kısa şiirler, tekerlemeler, oyunlar, şarkılar, şakalar, ses farkındalıkları vb…) onun için büyük bir avantaj oluşturur. Çocuk, bu yeni dili de ana dili gibi yaşayarak farkında olmadan edinmeye başlar. Daha iyi bir telaffuza sahip olur, dilin yapısını kavrar ve o ülkenin kültürüne daha çok merak duymaya başlar. Dr. Özgür Bolat’ın dediği gibi “Merak öğrenmeyi, öğrenme ilgiyi, ilgi de daha çok merakı getirir. Bu döngü ömür boyu devam eder. Bu şekilde yaşam boyu öğrenen ve sürekli motivasyonu yüksek insanlar yetiştirmiş oluruz.”

 

 

Kaynakçalar:

Dr. Dana Suskind (2015), Otuz Milyon Kelime, Buzdağı Yayınları, Ankara

Opal Dunn, https://learnenglishkids.britishcouncil.org/es/helping-your-child/how-young-children-learn-english-another-language

Catherine Ford (2014), www.telegraph.co.uk/education/educationopinion

Özgür Bolat (2018), http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ozgur-bolat/merak-eden-cocuk-nasil-yetistirilir-40931928

neden-erken-yasta-ingilizce

Cheeky Monkey English © 2018 All rights reserved.