DOĞA ÇOBAN

EĞİTMEN
E-mail: cheekymonkeyenglish4kids@gmail.com
Kısa Biyografi

Eğitmenimiz Doğa Çoban, 1995 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde doğdu. Polis memuru bir babanın ve çocuk bakıcısı bir annenin evladı olarak sevgi dolu bir ortamda ve küçük çocuklarla bir arada mutlu bir çocukluk geçirdi.

Lise eğitimini Bekirpaşa Lisesinde, yabancı dil alanından okul birinciliğiyle mezun olarak tamamladı. 2017 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Dilbilim Bölümünden başarıyla mezun oldu. Dil alanına yatkınlığı ve yabancı dile olan ilgisinden dolayı lise hayatı boyunca kendisini bu yönde geliştirerek, British Council tarafından düzenlenen ‘Connecting Classrooms’ projesi kapsamında gerçekleştirilen birçok etkinliğe katıldı. Yer aldığı bu etkinliklerde, grup çalışmalarında aktif şekilde rol alarak dil becerilerini kullanma ve geliştirme fırsatı buldu. Edindiği dil becerilerini, Ukrayna’da düzenlenen yaz okulunda (International Summer School) diğer ülkelerden gelen öğrencilerle iletişim kurarak pekiştirdi. Farklı kültürlerden insanlarla tanışmak, kendini yabancı dilde ifade edebilmesi açısından önemli rol oynadı.

Üniversitede dil eğitimi ve öğretimi alanında dili birçok farklı açıdan incelemeyi sağlayan Dilbilim bölümünü tercih etmesinin daha yararlı olacağını düşündü. Bölümünü okurken, erken çocukluk döneminde, anadil edinir gibi yabancı dil öğrenmenin de mümkün olduğunu öğrendi. Bu da kendisine yabancı dil öğretirken büyük artılar sağlamaktadır. Kariyer hedefi doğrultusunda, dil öğretimi alanında deneyim kazanmak için üniversitede bir yıl boyunca özel ders verdi. Bunun yanında, yine üniversitenin son yılında Uygulamalı Dilbilim ve Dil Öğretim Yöntemleri gibi derslerde yaptığı sunumlarla dil öğretimindeki yeteneğini edindiği yeni bilgilerle uygulayıp geliştirdi. Bu farkındalıkla, bu yıl ‘English in Early Childhood’ konulu kursa katıldı. Şu anda eğitimini Ege Üniversitesi Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bölümünde yüksek lisans ile devam ettirmektedir. Temmuz 2017 itibariyle de Cheeky Monkey ailesinde keyifle eğitmenliğine devam etmektedir.

Cheeky Monkey English © 2018 All rights reserved.